WhatsApp
Hemen Ara

Cermak Tarihçe

CERMAK,1997 senesinde Fuat Alyar ve Caner İlkbağ tarafından kurulmuştur.

Fuat Alyar,İTÜ Makina Fakültesi Makina Mühendisliği’nden 1990 senesinde mezun olduktan sonra İş Makinaları Sektörünün önde gelen  firmalarından Çukurova Ziraat’de Satış Mühendisi olarak çalışmaya başlamış,sonrasında kariyer basamaklarını hızla çıkarak üst düzey yöneticilik yapmıştır.

Caner İlkbağ ise Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra 1992 senesinde aynı şirkette çalışma hayatına başlamış ve kaderleri burada kesişmiştir.

Bundan sonra çalışma hayatlarında hiç ayrılmayan bu iki arkadaş,1997 senesinde Türkiye İş Makinaları Sektöründe bir ilki gerçekleştirerek,hiçbir holding veya gruba bağlı olmayan,bağımsız bir şirket kurup,sektörün emekçileriyle elele verip lider olmak ülküsüyle Ceren Makina Ltd.Şti (Cermak) firmasını sektöre kazandırmışlardır.

2001 senesinde ise Cermak Servis Ltd. Şirketini kurarak Satış Sonrası Hizmetleri vermeye başlamışlardır.

Halen kurdukları Cermak’ta Genel Müdür ve Yardımcısı olarak Yönetici olarak çalışmaya devam etmektedirler.

Cermak,iş hayatına başladıktan itibaren JCB İş Makinalarının 16 yıl Satış,Servis Bayiliğini yürütmüş ve bu esnada İstanbul ve Trakya’da %63 Pazar payıyla ,tüm Türkiye JCB satışlarının da %40’ına sahip olmuşlardır.Halen kırılamayan bu rekor sayesinde Cermak,dünyaca ünlü Japon Takeuchi’nin ilgisini çekmiştir.2011 senesinde Mini Ekskavatörü icad eden ve dünya lideri Japon Takeuchi’nin Türkiye Genel Distribütörü olan Cermak,2016 senesinde de İnşaat ve Tarımda kullanılan,konusunda dünya lideri olan Alman Lastikli Yükleyici Üreticisi Schaffer’in de Türkiye Genel Distribütörlüğünü yürütmeye başlamıştır.

Bu gün 40’tan fazla Yetkili Servisi ile Türkiye’nin dört bir yanında markalarına gururla hizmet veren Cermak ,aynı zamanda yılların tecrübesinin verdiği birikimle,her marka iş makinasına ataşman da üretmektedir.